LATEKS ALLERJİSİ

Lateks allerjisi

Lateks, doğal lastik (diğer adıyla kauçuk) olarak tanımlanır. Afrika ve Güneydoğu Asya’da yetişen Hevea brasiliensis adlı ağacın özsuyundan elde edilen ve birtakım kimyasal işlemlerden geçtikten sonra günlük hayatımızda kullandığımız birçok malzemenin yapısına giren önemli bir maddedir.  Lateks allerjisi değişik yakınmalar yapabilir. Allerjik nezle, göz allerjisi, allerjik astım ve anafilaksi (allerjik şok) bulgularına neden olabilir. Hava ile yayılan çok küçük lateks partikülleri solunum yollarına girdiğinde, aynı polen veya ev tozu allerjilerinde olduğu gibi allerjik reaksiyonlar gözlenebilir.

Lateks içeren maddeler (tıbbi malzemelerde); Her türlü lastik ve benzeri yapıya sahip malzemeler, Bandajlar, Tansiyon aleti manşonu, Kateter ve sondalar, Aspiratör ucu, Hava yolu tüpleri, Elastik bantlı yüz maskeleri, Besleme tüpleri, Eldivenler, İdrar sondaları ve torbalarıdır.

Günlük hayatta ise; Lastik ve benzeri yapıya sahip malzemeler, Çocuk bezi, Balon, Kondom, Kadın hijyen petleri, Elastik giysiler, Silgi, İlaç damlalığı, Sıcak su torbası, Elastik bandaj, Eldivenlerin bazıları, Oyuncakların bazılarıdır.

Lateks allerjisi için önemli uyarılar

  1. Lateks allerjiniz varsa mutlaka uyarılara dikkat ediniz.
  2. Özellikle sonda, eldiven ile yapılan her türlü muayenede doktorunuzu uyarınız.
  3. Bir seferlik lateks kullanmadan bir şey olmaz demeyiniz.
  4. Yaşamınızda lateks içeren neler kullandığınıza çok dikkat ediniz.

Her türlü cerrahi müdahele öncesi ilgili doktorunuzu uyarınız

Lateks allerji tedavisi ve korunma

Lateks aşırı duyarlılığı sağlık sektörü çalışanları için giderek artan önemli bir sorun haline gelmekle beraber uygun korunma yöntemleri ile bireylerin çoğu mesleğine devam edebilmektedir. Lateks allerjisi olduğu bilinen sağlık personeli lateks içermeyen pudrasız eldiven kullanmalı ve çalıştıkları ortamdan lateks içeren maddeler mümkün olduğunca uzaklaştırılmalı veya lateks temasının olmadığı alanlarda ve görevlerde çalışılmalıdır. Lateks içermeyen eldivenler kullanılmalıdır.

Lateks allerjisi bulunan hastalarda çeşitli meyve ve sebzelere karşı lateks-meyve allerji sendromu görülmektedir. Bu tabloya, lateks proteinleri ve bazı meyvelerde bulunan benzer epitopların yol açtığı çapraz reaksiyonun neden olduğu tahmin edilmektedir. Lateks allerjisi bulunan olgularda en sık allerjiye neden olan meyveler; avokado, kivi, muz, kestane, patates, domates ve papaya’dır. Allerjinin daha az olduğu ancak duyarlılığın bulunduğu meyve ve sebzeler de incir, kavun, karpuz, şeftali, ananas, armut, kereviz, elma, kiraz, buğday, şalgam ve ıspanak olarak sıralabilir. Hastaların bu gıdaları tüketirken allerjik reaksiyon yapıp yapmadığına dikkat etmeleri önerilmektedir.

 

Lateks allerjisi olduğu bilinen bireyler diş çekim odasına, ameliyathaneye o gün ilk olgu olarak alınmalı, iç ortam mümkün olduğunca lateks içeren maddelerden arındırılmalıdır. Ayrıca ameliyathane personelinin lateks allerjisi ile ilgili olarak eğitilmiş olması da oldukça önemlidir.

 

Lateks allerjisi olan bireylere lateks içeren maddelerin ve lateks ile çarpraz reaksiyon veren besinlerin listesi verilmelidir. Gelişmiş ülkelerde lateks allerjisi olan bireyler özel bileklik (üzerine allerjisinin yazıldığı) takmaktadırlar.

Tedavide ilk basamak lateks içeren ürünlerin kullanılmaması ve lateks çapraz reaksiyon veren gıdaların bilinçli olarak tüketilmesidir. Sağlık personeli dışındaki kişilerin lateks ile en sık karşılaşma yerleri kulak burun boğaz, kadın doğum muayeneleri ve cerrahi girişimler sırasındadır. Bu hastaların lateks konusunda çok duyarlı olmaları ve kendisini muayene eden ve tedavi uygulayan sağlık personelinin lateks içermeyen eldiven ve tıbbi malzeme kullanmaları konusunda uyarmaları gerekmektedir. Lateks teması sonrası hayatı tehdit edici reaksiyon gelişmiş olan bireylere yanlarında adrenalin (hazır adrenalin oto enjektörleri) taşımaları önerilmeli ve bunu nasıl kullanacakları öğretilmelidir. Lateks allerjisi olan hastaların allerji uzmanı kontrolü altında olmaları çok önemlidir. Gerektiğinde aşı tedavisi de hastalara uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir