KURABİYE HIRSIZI

Kurabiye Hırsızı

Sana Kurâbiye Hırsızı’nı anlatayım oğlum. Hayat acısıyla, tatlısıyla, komik birçok olayla doludur. Bizler yaşadığımız olaylarda daha çok tecrübe kazanır ve hayatımızı ona göre düzenleriz. Bazen çabucak karalarız diğer fertleri. Karalamak çok kolaydır, aklamak ise bir o kadar daha zor. İşte bir örnek:

Bir kadın havaalanında bekliyordu. Uçağının kalkmasına epeyce zaman vardı. Havaalanındaki kitapçıdan bir kitap ve bir paket kurâbiye alıp kendisine oturacak bir yer buldu. Kendisini kitabına öyle kaptırmıştı ki bir ara yanında oturan adamın oldukça cüretkâr şekilde aralarındaki paketten birer birer kurâbiye aldığını gördü ama görmezlikten geldi. Bir yandan kitabını okurken, bir yandan da saatine bakıyordu kurâbiye hırsızı. Bu arada kurâbiyeleri yavaş yavaş tüketiyordu. Kadının kulağı saatin tiktaklarındaydı ama bunlar sinirlenmesini engelleyemiyordu. Kendi kendine düşünüyordu. Kibar bir insan olmasam şu adamın gözlerini morartırdım. Ama kurâbiyeye her uzandığında adam da elini uzatıyordu.

Sonunda pakette tek kurâbiye kalınca kendi kendine, “Bakalım şimdi ne yapacak?” dedi. Adam yüzünde asabi bir gülümsemeyle son kurâbiyeye uzandı, kurâbiyeyi ikiye böldü. Yarısını ağzına atarken, diğer yarısını kadına verdi. Kadın, kurâbiyeyi adamın elinden kapar gibi aldı. “Aman Allâh’ım! Ne cüretkâr ve kaba bir adam. Teşekkür bile etmiyor,” dedi içinden. Hayatında bu kadar sinirlendiğini hatırlamıyordu.

Uçağı anons edilince derin bir nefes aldı. Eşyalarını topladı ve çıkış kapısına yöneldi. Kurâbiye hırsızına bakmadı bile. Uçağına bindi ve rahat koltuğuna oturdu. Sonra bitmek üzere olduğu kitabını almak üzere elini çantasına uzattı.

Gözleri şaşkınlık içinde açıldı. Bir paket kurâbiye çantasının içinde duruyordu. Çâresizlik içinde inledi, bunlar benim kurâbiyelerimse, ötekiler de onundu ve kurâbiyelerini benimle paylaştı. Özür dilemek için çok geç kaldığını anladı üzüntüyle. Kaba ve cüretkâr olan kurâbiye hırsızı kendisiydi.

(Valerie Cox)

İşte oğlum ikimizde havaalanındayız ve bu uçakta yolcuyuz. Sen belli bir süre hep benim paketimi kullanacaksın, hangi paketten yararlandığını bilemiyorsun, belki de farkına varamıyorsun  hâlâ. Sen ben ayrımı olmaz aile arasında. Ancak paket sâhiplerini incitmemek, kırmamak gerek. Hayat, başkalarını suçlamadan önce kendimize dönüp bakmamız gereken yerdir oğlum.

İyi özelliklerin oldukça çok oğlum. Biz razıyız senden, mutluyuz hareketinden, umutluyuz geleceğinden. Seni yerde yatırdı isek hep seni daha iyi korumak içindi, seni üzdü isek ileride üzülmemen içindi. Duâmız hep iyi olman ve iyilerle dolaşman.

(Mutluluk Pınarı kitabından alıntı…)

 

“Geldiğin yeri unutursan, gideceğin yolda kaybolursun.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir