Koku Parfüm Allerjisi

Kokulara karşı allerjim var!

Parfüm-Deterjan-Matbaa kokusu (yeni basım gazete ve kitap kokusu) Sigara-Hava kirliliği-Koku allerjisi veya aşırı duyarlılığı nedir?

-Bazı duyarlı kişilerin parfüm, deterjan kokuları, sigara dumanı ve hava kirliliği olan ortamlarda rahatsızlık çekmeleridir.

– Bu durum allerjik bir hastalık değildir.

-Hasta bu kimyasallarla karşılaştıktan sonra bazen dakikalar içinde astım benzeri yakınmalar ortaya çıkabilir. Astım ile karışabilen bir durumdur.

-Tek tanı yöntemi bu etkenlerle karşılaştıktan sonra belirtilerin ortaya çıkmasıdır. Allerji testi veya kan tahlilleri ile tanı konulamaz.

-Tek tedavisi bu kimyasallardan uzak kalmadır.

– Günümüzde bu kimyasallar ile çok sık karşılaşmaktayız. Başlıca; parfümler, deterjanlar, oda spreyleri, çamaşır yumuşatıcıları, günlük gazete mürekkep kokuları, hava kirliliği ile alışveriş merkezlerinin temizlik maddesi satılan bölümleridir.

-Yeni basım gazete, kitap ve dergi gibi bolca matbaa mürekkep kokusu içeren şeyler kimyasallara ve kokulara hassasiyeti olan kişilerde nefes darlığı, boğazda gıcıklanma hissi ve birden başlayan kriz derecesine kadar varan öksürükler oluşturabilir. Böyle aşırı duyarlılığı olan kişilerin yapması gereken şey bunlardan olabildiğince uzak kalması veya kısa süreli birliktelik sağlamalarıdır. Tek tedavi şekli bu ürünlerle temasın tamamen kesilmesidir. Bazen inhaler astım ilaçları kullanılarak ta tedavi edilebilmektedir.

Kozmetikler ve allerji

Büyük bir istekle aldığınız, hatta çok para da verdiğiniz kozmetik ürünleri ile bazen başınız ağrıyabilmektedir. Kozmetik kullandığınız alanda oluşan allerjik reaksiyonlar sizde kozmetik allerjisi olduğunu göstermektedir. Her ne kadar ürünlerin üzerinde “antiallerjik” ya da “hipoallerjenik” yazsa bile allerjik olma olasılığı vardır. Kozmetikler allerjik ve irritan temas dermatiti yani egzaması oluşturabilir. Allerjik olanında birkaç kez kullanma ile belirtiler genelde ortaya çıkmaktadır. Oysa irritan olanında ise defalarca kullanma ve cildin irritasyonu ile bulgular ortaya çıkmaktadır.

Kozmetik allerjilerinde yama testi (patch test) ile belli bir ölçüde tanı konulabilmektedir. Tedavi olarak ise tek çözüm bu allerji yapan maddelerin bir daha kullanılmamasıdır. Yeni aldığınız bir kozmetik ürünün sizde allerji yapıp yapmadığını eğer merak ediyor iseniz yapmanız gereken şey, o maddeyi yüzünüze uygulamadan önce kolunuzun bir bölgesine uygulayıp 2-3 gün geçmesini bekleyin. Eğer o bölgede herhangi bir kızarıklık, tahriş, sivilce, leke ya da kuruluk gibi sorunlar yaşamazsanız bu ürünü yüzünüze de kullanabilirsiniz. Aldığınız ürünlerin markalı ve kaliteli olmasına dikkat etmenizde önemli bir konu.

En sık kozmetik allerji nedeni koku karışımıdır. Koku karışımları parfümlerde, banyo ürünlerinde, ev temizlik ürünlerinde ve deodorantlarda bulunur. Bu kişiler “fragrance free” ibaresini taşıyan yani koku karışımı içermeyen kozmetikleri kullanmalıdır. Koku karışımı allerjisi olan kişilerde dudak, ağız ve tüm deride kaşıntılı kızarık yaralar varsa bazı gıdalardan da kaçınılması gerekmektedir. Bunlar ise; baharatlar, tarçın, vanilya, gazlı içecekler, kola, sitrik asit içeren limon, portakal gibi meyveler, domates, soslar, şarap ve likörler, sakızlar, çikolata ve dondurma bile kozmetik ürünlerde  allerji yapan maddeleri içerdiği ve tüketildiğinde allerjinin yaygınlaşmasına neden olduğu için bunları pek tüketmemekte yarar vardır. Bu tür besinleri tükettikten sonra allerjik belirtileri meydana geliyorsa büyük bir olasılıkla kozmetik allerjiniz de var demektir. Bu durumda allerjik inceleme önerilir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Ediniz

Astımla İlgili İlginç Soru ve Cevapları

  Astım ile İlgili Sorular ve Cevapları Astımla ilgili akla gelen ilginç sorular ve cevapları …