Allerjik Hastalıkta Neler Yapılmalı?

Allerjik Hastalıklarda Neler Yapılmalı?

ALLERJİK BİR RAHATSIZLIĞINIZ MI VAR ?

 

Allerjik hastalıklar günümüzde en çok rastlanılan hastalıklardan birisidir. Bazı kronik hastalığı olan kişilerde allerjik araştırma önemlidir. Çünkü; tedavinin planlanması ve tedavi sonuçlarından alınacak olumlu sonuçlar, ancak hastalıkların nedenlerine yönelik uygun tanı ve tedavi ile olmaktadır.

Ülkemizde TÜBİTAK’ın desteğiyle yapılan bir çalışmada astımlılarda allerji oranının % 42 civarında bulunması allerjik araştırmanın ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen çok sayıda allerjen madde ve etken vardır. Örneğin: solunum sistemini etkileyen allerjenler arasında ev içi allerjen olarak; ev tozu akarı, hamam böceği, mantar sporu, ev hayvanları ile ev dışı allerjenlerden; polenler, mantar sporları başlıcalarıdır. Özellikle ağız ve burun yolu ile vücuda giren bu allerjenler, nezle, sinüzit, orta kulak iltihabı ve astım gibi değişik hastalıkların oluşmasında veya alevlenmesinde önemli rol oynarlar.

Allerjik hastalıklar hakkında bilinmeyen oldukça çoktur. Burada hastaya yaklaşım konusunda hastaları ve ailelerini bilgilendirmeyi amaçlamaktayız.

 1. Sık olarak hastalanıyor ve bir-iki kutu ilaçla bile tam düzelemiyorsanız, yıl boyu veya ilkbahar ve sonbahar mevsimleri süresince hastalanıyorsanız (sık ve uzun süreli enfeksiyon, nezle, göz nezlesi, sinüzit, uzun süreli öksürükler, nefes darlığı ve hırıltılı solunum, polen mevsimi süresince cilt kaşıntıları) sizde bir allerjik hastalık olma ihtimali yüksek demektir. Allerjik hastalık yönünden incelenmenizde fayda vardır (allerjik nezle, allerjik göz nezlesi,

allerjik sinüzit, allerjik astım.vs…)

 1. Sık olarak vücudunuzun değişik yerlerinde kızartılar, kabartılar (ürtiker=kurdeşen) çıkıyor veya vücudunuzun değişik yerlerinde (dudak, damak, dil, göz kapakları, gövde vs…) şişlikler oluyorsa sizde bir gıda allerjisi veya değişik bir hastalık olabilir (parazit, hormonal hastalık, sarılık vs…). Bu nedenle allerjik tetkiklerinizin yapılmasını öneririz.
 2. Allerjik hastalıklar sık olarak soya bağlı (genetik geçişli) hastalıklardır. Bu nedenle aile bireylerinden birisinde allerjik hastalık olması diğer bireylerinde olma sıklığını arttırmaktadır. Eğer ailenizde allerjik hastalığı olan varsa ve diğer bireylerde de allerjik hastalık belirtileri varsa bu kişilerin muayenesini ve allerjik yönden incelenmesini önemle belirtiriz (erken saptanan hastalar her zaman için en iyi hasta grubu olup tedavileri daha kolay ve hastalığın ilerlemesi sıklıkla daha azdır).
 3. Öksürük önemli bir astım belirtisidir. Gerek çocuklarda, gerekse yetişkinlerde astımın tek belirtisi olabilir. Öksürük geceleri, egzersiz ya da gülmeyle, soğuk algınlığı sırasında veya kış aylarında ortaya çıkıyor ve uzun süreli devam ediyorsa astım hastası olabilirsiniz. Bu nedenle allerjik tetkik yaptırmanızı ve astım yönünden muayene olmanızı öneririz.
 4. Çocuğunuz Kreşe veya Anaokuluna başlayacaksa, solunum ve burun ile ilgili şikayetleri azda olsa diğer bireylere göre fazla ise, ayrıca Kreşe veya Anaokuluna başladıktan sonra sık olarak hastalanıyorsa bu çocuklarda özellikle ev tozu akarı (mite) allerjisi olabilir. Bu kişilerin allerjik hastalıklar yönünden muayene olması ve gerekirse allerji testlerinin yapılması gelecek yıllar açısından çok önemlidir.

 

BAZI ALLERJİK HASTALIKLAR VE BELİRTİLERİ

 1. Allerjik rinit (burun nezlesi): Sık olarak tekrarlayan ve uzun süren burun akıntısı, tıkanması, kaşıntısı, hapşırma. Bu hastaların gripleri uzun sürelidir. Tedavi edilmeyen uzun süreli allerjik nezlelerin belli bir kısmı ileri yaşlarda (özellikle çocuklarda) astıma döndüğünü biliyor musunuz…?
 2. Allerjik konjonktivit (göz nezlesi): Sık olarak tekrarlayan ve uzun süren gözlerde sulanma, kaşınma ve kızarmalar.
 3. Allerjik sinüzit: Sık olarak tekrarlayan ve uzun süren sinüzitler ve baş ağrıları.
 4. Allerjik astım: Sık olarak tekrarlayan ve uzun süren nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum, göğüste tıkanıklık hissi.
 5. Tekrarlayan bronşiyolitler: Sık bronşiyolit atakları, sık olarak enfeksiyon geçirmeler.
 6. Uzun süreli öksürükler: Uzun süren öksürüklerin bir kısmının astım hastalığının bir belirtisi veya uyarıcı bir semptomu olduğunu biliyor musunuz…?
 7. Ürtiker (kurdeşen): Deride oluşan, büyüklüğü 0.5 cm’den birkaç cm’ye kadar değişen kaşıntılı kabarıklıklar. Bunun nedeni bir gıda allerjisi olabileceği gibi, değişik bir sistemik hastalığın nedeni de olabilir.
 8. Anjio-ödem (şişlikler): Derinin daha alt tabakalarında sıvı birikmesi (ödem) ile ortaya çıkan ve kaşıntıdan ziyade yanma hissinin eşlik ettiği şişliklerdir. Bunun nedeni bir gıda allerjisi olabileceği gibi, değişik bir sistemik hastalığın nedeni de olabilir.
 9. İlaç allerjileri: Bazı ilaçların kullanımı sonucunda oluşan ürtiker, anjio-ödem vs. belirtileridir. İlaçların büyük kısmının testi yoktur. Önemli olan bir ilaca karşı allerjisi olanların hangi ilaçları kullanıp kullanamıyacağıdır.
 10. Gıda allerjileri: Bazı gıdaları yedikten sonra ürtiker, anjio-ödem vs. belirtileriniz olabilir. Bu belirtileri olanların gıda testi yaptırması yenilebilecek ve yenmeyecek gıdalar açısından önem arzetmektedir.
 11. Lateks allerjileri: Kauçuk, plastik ve plastik ürünlerine allerjiniz olabilir. Bu maddelerle sık temas edenlerin bir kısmında lateks allerjisi ile ürtiker, anjio-ödem vs. belirtileriniz olabilir.

ALLERJİK HASTALIKLARIN İNCELEME YÖNTEMLERİ

 1. Allerji testleri (prick test): Allerjik hastalıkların tanısını koymada, allerjik hastalığı yapan nedeni bulmaya çalışmada kullanılan önemli bir tetkiktir. Astım, nezle, göz nezlesi, sinüzit, tekrarlayan öksürükler, ürtiker (kurdeşen), anjioödem (deride şişlikler, ödemler), bazı ilaç allerjileri, arı allerjileri gibi hastalıklar, çocukluk çağındaki tekrarlayan solunum hastalıkları (bronşiyolitler), tekrarlayan orta kulak iltihapları, müzminleşmiş (kronikleşmiş) bazı diğer sistem hastalıklarının nedenlerinin ortaya çıkmasında allerji testlerinden yararlanılabilir. Allerji testleri, allerjik hastalıkların nedenini ortaya çıkarabilen önemli bir metottur.
 2. Yama testi (patch testi): Allejik bir takım cilt hastalıkları, allerjik kontakt dermatit (ekzema vs…), mesleksel bir takım hastalıkların tanısının konmasında yama testleri uygulanabilir.
 3. Solunum fonksiyon testleri (spirometre): Bu tetkik ile akciğerlerinizin solunuma katılma oranları, akciğerlerinizin allerjik hastalıklardan veya astımınız varsa astım hastalığından ne kadar etkilendiği, hastalık ve normal dönemlerinde akciğerlerinizin solunum kapasitesi incelenir. Ayrıca astım hastalığının tanısının konmasında (reversibilite testi) kullanılabilir.
 4. PEF metre (tepe akış ölçer cihazı): Spirometri cihazının kullanılmadığı durumlarda veya hastanın günlük hayatında ( ev-iş gibi) solunum kapasitesini takip etmek ve hastanın tedaviye uyumu ve tedaviden yararlanım durumunu araştırmak için kullanılabilir.
 5. Kan tahlillleri: Kan tetkikleri bazı allerjik hastalıkların tanısının konmasında (nedeninin tespitinde) kullanılabilir. Bunlar; Eozinofil sayımı, Total IgE, Spesifik IgE vs…gibi bir takım tetkiklerdir.

Sonuç Olarak;

SIK HASTALANIYORSANIZ, SIK ANTİBİYOTİK KULLANMA DURUMUNDA KALIYORSANIZ, BUNUN NEDENİNİN BİR ÖLÇÜDE BİLİNMESİNDE YARAR VAR DİYE   DÜŞÜNÜYORUZ.

Öyle ise yukarıdaki bilgiler doğrultusunda allerjik yönden muayene olmanızı öneririz…

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Ediniz

Astımla İlgili İlginç Soru ve Cevapları

  Astım ile İlgili Sorular ve Cevapları Astımla ilgili akla gelen ilginç sorular ve cevapları …