Allerji Nedir? Ne Değildir?

 

Allerji nedir?

“Allerji” ve “astım” günümüzde sık kullanılan kelimeler arasına girmiştir artık.  O kadar çok kimyasal madde ile temasımız var ki (yiyecek, içecek, kozmetik, ilaç, temizlik ve  katkı maddeleri olarak) soluduğumuz havadan tutun da, kullandığımız ve tükettiğimiz birçok nesneye kadar sürekli kimyasallar ile içli dışlı yaşamaktayız. Bu kimyasalların bizlere etkisi ise yıllar içinde allerjik hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkardığı bilinen bir gerçektir günümüzde.

“Allerji”, bağışıklık sisteminin farklı tepkilerini tanımlamak için Yunanca “allos” kelimesinden gelmekte ve “astım”da Yunanca kaynaklı bir kelime diye bilinmektedir. Sık hastalanma nedenlerinin başında bağışıklık sisteminde yetersizlik ve allerji gelir mutlaka. Allerji sık hastalanan kişilerde belki de en önemli bir neden. İlaç, gıda allerjisinin yanı sıra polen, ev tozu akarı, ev hayvanı, mantar sporu gibi allerjiler küçümsense bile başa gelince anlaşılır bunların hastalıktaki önemi. Sürekli burun akıntısı, tıkanıklığı, burun kaşıntısı ve hapşırma, allerjik astım nedeni ile nefes alamama veya derimizde sürekli kabartı ve kızartılar (kurdeşen olarak bilinmekte) öyle zaman gelir ki bunaltır bazen hastaları ve ailelerini.

Allerjen madde nedir?

Allerji yapan maddelere “allerjen” denir. İnsanlarda neredeyse hemen hemen her şey allerjiye neden olabilir dense bile allerjen maddelerin büyük bir çoğunluğu organik kökenli maddelerdir. Bunların birçoğu da her gün karşılaştığımız, temas ettiğimiz, soluduğumuz, yediğimiz veya içtiğimiz maddelerdir.

Et, süt, yumurta, fındık, fıstık, balık, deniz ürünleri, bira, şarap, ev hayvanları, ev tozu akarları, mantar sporları, ilaçlar (hemde hiçbir yan etkisi yoktur denen ilaçlar, hatta allerjide kullanılan bazı ilaçlar, bazen çok masum kabul edilen ilaçlar), takılarımız, makyaj malzemelerimiz, hijyen için kullandığımız maddeler, solunan havadaki bazı kimyasallar gibi bir çok madde allerji yapabilmekte artık. Abarttığımız düşünülmesin lütfen. Allerjik bünyeli kişilerde bunların bir kısmı görülüyor maalesef.

Ben niye allerji oldum?

Yıllarca sağlıklı yaşayan kişide allerjik hastalık belirtileri nedensiz birdenbire başlayabilir. Başlama nedenini çoğu zaman bilemeyiz ama tahmin ederiz sıklıkla. Ya şehirde stresli yaşam tarzımız ya da birçok kimyasalla karşılaşma başlatır allerjiyi. Ancak allerjik hastalık başladı mı bazen yıllarca sürer, bazen ise ömür boyu. Bazen hastalar yaşım 50-60 oldu hiç allerjim yoktu şimdi niye başladı? diye sorarlar kendi kendilerine. Aslında çoğu zaman nedenini doktorlarda bilemez veya bulamaz. Bazen şöyle cevap veririz kendilerine. 40 yıl mutlu yaşayan bazı çiftler bazen kavga ederler, ayrılırlar da. Hatta bazen o kadar şiddet uygularlar ki birbirlerine biri mezara gider diğeri hapishaneye. Kimse de anlayamaz ne oldu bunlara diye! Allerji de öyle bir şeydir işte. Bazen bir doyum noktasının aşılması, bazen gereksiz veya aşırı temas, bazen aşırı yüklenme, bazen bir enfeksiyon geçirme,  bazen de nedensiz bir şeyle allerjik hastalık başlayabilmektedir. Maalesef bazı allerjik hastalıklar günler, haftalar içinde geçebilirken, bazıları da yıllarca devam edebilmektedir.

O yüzden kimse ben niye allerji oldum? diyemez, ancak ben neden allerji oldum ve ne yapmalıyım? demeli herhalde. Çocukluk çocuklukta yaşanmalı, erişkinlik erişkin döneminde yaşanmalı. Aşılanma gerekli olduğu kadar hastalanma da gerekli insanlar için. Kişiler hasta oldukça daha dinç olurlar çoğu zaman. Her hastalık o mikroba karşı bir direnç kazandırır aslında bizde. Ancak hastalanmak için gayret sarfetmemeliyiz, sağlıklı olmak için çaba göstermeliyiz sürekli.

Her şey, neredeyse karşılaştığımız her şey allerjik olma potansiyeli taşımaktadır. Kimisi az, kimisi çok. Kimisi hafif, kimisi şiddetli olmak üzere. Bazen et, süt, un, yumurta, domates, bazen pasta, börek, hazır meyve suları, bazen de bir ilaç, arı sokması, bazen polenler, ev tozu akarları, ev hayvanları vs. birçok etken allerji yapabilir insanlarda. Bize düşen görev sağlıklı bir hayat için neler yapılması gerektiğinin öğrenilmesi, yapılabileceklerin planlanması ve uygulanması herhalde.

Allerjik bir hastalığımın olduğunu nasıl anlayabilirim?

Allerjik hastalık belirtileri hastalıklara ve kişilerin özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Kısaca allerjik hastalığım var mı, yok mu? sorusuna cevap vermek gerekirse;

-Sık olarak hastalanıyor ve bir-iki kutu ilaçla bile tam düzelemiyorsanız, yıl boyu veya ilkbahar ve sonbahar mevsimleri süresince hastalanıyorsanız (sık ve uzun süreli enfeksiyon, nezle, göz nezlesi, sinüzit, uzun süreli öksürükler, nefes darlığı ve hırıltılı solunum, polen mevsimi süresince cilt kaşıntıları) sizde allerjik hastalık olma ihtimali yüksektir.

-Sık olarak vücudunuzun değişik yerlerinde kızarıklıklar, kabartılar (ürtiker=kurdeşen) çıkıyor veya vücudunuzun değişik yerlerinde (dudak, damak, dil, göz kapakları, gövde vs…) şişlikler (anjioödem) oluyorsa sizde bir gıda allerjisi veya değişik bir hastalık olabilir (parazit, hormonal hastalık, vs…).

-Allerjik hastalıklar sık olarak soya bağlı (genetik geçişli) hastalıklardır. Bu nedenle aile bireylerinden birisinde allerjik hastalık olması diğer bireylerinde olma sıklığını arttırmaktadır. Eğer ailenizde allerjik hastalığı olanlar varsa sizlerinde allerjik hastalık yönden incelenmesini öneririz (erken saptanan hastalar her zaman için en iyi hasta grubu olup, tedavileri daha kolay ve hastalığın ilerlemesi sıklıkla daha azdır).

-Öksürük önemli bir astım belirtisidir. Gerek çocuklarda, gerekse yetişkinlerde bazen astımın tek belirtisi de olabilir. Öksürük geceleri, egzersiz ya da gülmeyle, soğuk algınlığı sırasında veya kış aylarında ortaya çıkıyor ve uzun süreli devam ediyorsa astım hastası olabilirsiniz. Bu nedenle muayene olmanızı öneririz.

-Çocuğunuz Kreş’e veya Anaokulu’na başlayacaksa, solunum ve burun ile ilgili şikayetleri azda olsa varsa veya diğer bireylere göre biraz daha fazla ise, ayrıca Kreş’e veya Anaokulu’na başladıktan sonra sık sık hastalanıyorsa bu çocuklarda özellikle ev tozu akarı (mite) allerjisi olabilir. Allerjik inceleme yapılmasını öneririz.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Ediniz

Astımla İlgili İlginç Soru ve Cevapları

  Astım ile İlgili Sorular ve Cevapları Astımla ilgili akla gelen ilginç sorular ve cevapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir