ALLERJİK HASTALIĞIM NE ZAMAN GEÇECEK?

Allerjik Hastalığım Ne zaman geçecek?

Allerjik astım ne zaman geçecek?

Astım kronik bir hastalıktır. Kronik hastalıkların tamamen geçebilmesi o hastalıkla iyi mücadele edilmesine ve tetikleyici faktörlerden tamamen uzak kalınmasına bağlıdır. Astım her yaşta görülse bile özellikle çocuk yaş grubunda daha fazladır. Erişkin astımlı hastalarla mücadele biraz daha kolay iken çocuk astımlı hastalarla mücadele bazı zorluklarla birliktedir. Allerjik olmayan astımın tamamen geçme olasılığı daha fazla iken allerjik astımda allerji yapan etkenlerle mücadele belki de ömür boyu gerektiği için biraz daha zordur.

Öncelikle çocuklarında hırıltı, öksürük ve nefes darlığı yakınmaları olan ve astım tanısı veya astım olabileceği söylenen aileler tarafından bilinmesi gereken önemli bir bilgi ilk 3 yaş içinde çocukların büyük bir kısmında özellikle gribal enfeksiyonlara bağlı olarak bir veya daha fazla hırıltılı solunum ve nefes darlığı atağı görülebileceğidir. Dolayısıyla gribal enfeksiyonlara bağlı olarak bir veya iki kez hırıltı atağı geçiren bir çocuğa özellikle 3 yaşından önce astım tanısı koymak bir bakıma doğru değildir. Bu yaş grubunda enfeksiyonlarda sıklıkla astım benzeri yakınmalar oluşturabilmektedir. Yapılan çalışmalarda bu yaş grubu çocukların yaklaşık olarak %60’ında 6 yaşında yakınmalarının tamamen kaybolduğu, belirli bir kısmında ise 6 yaşında bulguların devam ettiği görülmüştür.

Ailesinde, özellikle anne veya babasında doktor tarafından tanısı konmuş astım hastalığı olan, doğumdan sonra ortaya çıkan ve genellikle yanaklarda, gövde, kol ve bacaklarda kaşıntılı kızarıklık ve yaralar şeklinde ortaya çıkan bir hastalık olan atopik dermatit (bebek egzaması) rahatsızlığı bulunan, allerji testinde ev tozu akarı, polen, kedi-köpek tüyü, küf mantarı vb. allerjenlere karşı allerjisi olduğu saptanan, inek sütü, süt ürünleri, yumurta akı, fındık, fıstık, ceviz, buğday vb. besinlere allerjisi olan, kanda allerjik hastalık düşündüren bulgulara sahip olan ve gribal enfeksiyonlar dışında da göğsünde hırıltı-hışıltı duyulan çocukların 6 yaşında astım yakınmalarının devam etme riski yüksektir.

Bu özelliklere sahip olmayan çocuklarda ise 6 yaşında astım yakınmalarının devam etme riski oldukça düşüktür. Allerji testinde allerjisi saptanmayan ve ailesinde allerjili ve astımlı birey bulunmayan hastaların bir kısmının ergenlik dönemi başında da (11-13 yaş) yakınmalarının tamamen geçebildiği gözlenmektedir. 6 yaşından sonra astım tanısı ile takip edilmekte olan ve astım yakınmaları devam eden hastalarda bu durumun ergenlik ve erişkinlikte devam edip etmeyeceği ise özellikle deri testinde allerjileri devam eden, sık ve ağır astım atağı geçiren, astım ilaçları ile hastalığı kontrol altına alınamayan ve astıma eşlik eden allerjik nezle, atopik dermatit (egzama) hastalığı olan ve özellikle sigara içen/sigara dumanına maruz kalan bireylerde genç erişkinlik döneminde astım bulgularının devam ettiği gözlenmektedir.

Astımın geçmesi veya tam kontrol altına alınabilmesi büyük ölçüde astımlı hastaların gerekli çevresel önlemler ve düzenlemeler yapmasına ve düzenli takip ve uygun tedavi yaklaşımları ile yaşam kalitesinde düşüklüğe yol açmadan ve yaşam süreleri kısalmadan ömürlerini sürdürebilmelerine bağlıdır.       

Allerjik nezle ne zaman geçecek?

Allerjik astım gibi allerjik nezlede kronik bir hastadır. Yıl boyu veya mevsimsel allerjenlerin etkisi ile ortaya çıkan hastalık allerjik astım gibi allerjenlerle sürekli mücadele edilmesini gerektirmektedir. Allerjik astım gibi allerjik nezlede de doktor kontrolü, belli aralıklarla allerji ilaçların kullanılması ve gerekirse de aşı tedavisi yapılması gerekebilir. Önerilen önemli konu düzenli olarak allerj uzmanı kontrolünde olunması ve önerilerine dikkat edilmesidir.

İlaç allerjileri ne zaman geçecek?

İlaç allerjileri çok önemlidir. Herhangi bir ilaca karşı özellikle hayatı tehdit edici düzeyde allerjik reaksiyon (anafilaksi) geçiren kişilerin ve ailelerin çok dikkatli olması gereklidir. Bu hastaların kendisine ilaç tedavisi reçete eden veya tedavi uygulayan doktor ve sağlık personeline allerjisi olan ilaçları mutlaka bildirmeleri hayati önem oluşturur.

İlaç allerjisi olan hastaların sonraki yaşamlarında hangi ilaçları kullanabilecekleri, hangilerini kullanamayacaklarını içeren bilgi notunu her seferinde doktorlarına bildirmeleri çok önemlidir. Hastalar allerji yapan ilaçların adlarını zamanla unutabilecekleri için mutlaka yazılı halde muhafaza etmelidirler.

Allerji yapan ilaçları uzun zaman içmeyince allerji tamamen kaybolabilir. Ancak çok az bir kısmında bu ilaçların tekrarlayan kullanımlarında allerjik reaksiyon oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle allerji uzmanına danışmadan bu ilaçların kullanılması önerilmez.

Allerji yapan ilaçlar hakkında size çok yakın olan kişileri (aile ve iş ortamı) haberdar edin, ilaç allerjiniz olduğunu belirten bir belge taşıyın, herhangi bir nedenle ilaç tedavisi veya operasyon gerektiren bir durumda, oluşturduğunuz bu listeyi tedavinizi yapacak olan doktora mutlaka gösterin.

Gıda allerjileri ne zaman geçecek?

Her yaşta allerji yapma potansiyeli olan gıdalar vardır. Allerji yapan gıda tespit edildikten sonra bu gıdaları en az 1-2 yıl gibi doktor kontrolünde diyetten çıkardıktan sonra tekrar azar azar diyete sokulabilir. Uzun süre tüketilmeyen allerji yapan gıdalara karşı bir ölçüde allerji geçmektedir. Ancak anafilaksi yapmış gıdaların tekrar kullanılması sakıncalı olup allerji uzmanı kontrolünde diyete uyulması önerilir.

Allerjiniz ve allerjik hastalığınız geçmeyecek, eğer bu önlemleri almaz iseniz

Ev tozu akarı için: Ev tozu akarı için alınması gereken antiallerjik ürünler, hava filtre ediciler, elektirikli süpürgeler, toz tutan halılar vs. ile ilgili önlemleri elden geldiğince almadığınız sürece allerjiniz geçmeyecektir. Bu konuda allerji uzmanından destek alınız.

Ev hayvanları için: Ev hayvanı allerjiniz olupta hala evde ev hayvanı beslemeye devam ediyorsanız, hele hele onu yatak odanıza da alıyorsanız iyileşmeyi hiç düşünmeyin. Allerjiniz giderek artacak, allerjik nezleden allerjik astıma doğru bir gidiş gözlenecektir. Bu konuda allerji uzmanından destek alınız.

Hamam böceği için: Hamam böceği ile ilgili yazılan önerileri almadığınız sürece allerjik hastalığınız devam edecektir. Bu konuda allerji uzmanından destek alınız.

Polenler için: Polenler ile ilgili yazılan önerileri almadığınız sürece allerjik hastalığınız devam edecektir. Hele hele polen mevsiminde sık piknik yapıyor, bolca dışarıda vakit geçiriyorsanız iyileşmeniz biraz daha gecikecektir. Bu konuda allerji uzmanından destek alınız.

Mantar sporları için: Mantar sporları ile ilgili yazılan önerileri almadığınız sürece allerjik hastalığınız devam edecektir. Bu konuda allerji uzmanından destek alınız.

Gıda allerjisi için: Allerji yapan gıda, gıda katkı maddeleri ve boyar maddeleri tükettiğiniz sürece büyük ölçüde allerjiniz geçmeyecektir. Belli bir süre bu gıdaları tüketmediğiniz takdirde bunlara karşı allerjiniz tamamen kaybolabilir. Bu konuda allerji uzmanından destek alınız.

İlaç allerjisi için: Allerji yapan ilaçları ve allerji yapan ilaçlarla çapraz reaksiyon yapan ilaçları kullanmaya devam ettiğiniz sürece allerjiniz geçmeyecektir. Belli bir süre bu ilaçları tüketmediğiniz takdirde bunlara karşı allerjiniz tamamen kaybolabilir. Bu konuda allerji uzmanından destek alınız.

Lateks allerjisi için: Lateks içeren ürünleri kullandığınız sürece, lateks içeren gıdalarla çapraz reaksiyon veren gıdaları tükettiğiniz sürece, lateks içeren tozların soluduğunuz havada fazla olduğu sürece latekse bağlı allerjik hastalıklarınız asla geçmeyecektir. Bu konuda allerji uzmanından destek alınız.

Arı allerjisi için: Arı allerjiniz varsa yani arı sokmasına bağlı anafilaksi geçirdi iseniz her an için arı sokmasına bağlı aynı reaksiyonu geçirme olasılığınız vardır. Ya hiç arı sokturmayacaksınız, ya da arı aşı tedavi uygulayacaksınız. Yoksa allerjiniz geçmeyecektir. Bu konuda allerji uzmanından destek alınız.

 

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Ediniz

Astımla İlgili İlginç Soru ve Cevapları

  Astım ile İlgili Sorular ve Cevapları Astımla ilgili akla gelen ilginç sorular ve cevapları …