ASTIM VE TEDAVİSİ NASIL OLMALI?

ASTIM VE TEDAVİSİ NASIL OLMALI?

Astım, hastalık sıklığı giderek artan, özellikle çocuk yaş grubunda hastayı ve aileyi sıkıntılara sokan önemli bir hastalıktır. Düzenli tedavi ve önlemlerle astıma bağlı yakınmalarınız ortadan kaldırılabilir. Tamamen sağlıklı ve normal bir yaşam sürdürebilirsiniz. Dünyamız üzerinde yüz milyondan fazla kişi astım ile yaşamaktadır. Astımınız varsa bunu görmemezlikten gelmeyiniz. Mutlaka doktor kontrolünde olunuz.
Belirtileri: Astım hava yollarının mikrobik olmayan kronik (müzmin) bir hastalığıdır. Astımın belirtileri;
– Öksürük nöbetleri,
– Hışırtılı solunum (vizing),
– Göğüste tıkanıklık hissi,
– Nefes darlığıdır.

Astım herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Genetik (ırsi) yönü olan, yani kalıtımla alt kuşaklara iletilebilen bir hastalıktır. Ülkemizde çocukluk döneminde % 3- % 9, erişkinlerde ortalama % 5 oranında görülmektedir.

Astımı alevlendiren nedenler:

Hastalığı alevlendiren, astım ataklarını tetikleyen etkenlerden kaçınmak tedavinin en önemli unsurudur. Bu etkenler şöyle özetlenebilir:
1. Allerjenler: Ev tozu akarları, polenler, mantar sporları, havyan allerjenleri, hamam böceği allerjenleri,

 1. Ev içi ve ev dışı hava kirliliği,
 2. Sigara dumanı, parfüm ve temizlik maddelerinin kokuları,
 3. İnfeksiyonlar,
 4. Mesleki maruziyetler,
 5. İlaçlar (aspirin vs…),
 6. Gıdalar ve gıda katkı maddeleri,
 7. Ağır egzersizler,
 8. Meteorolojik değişiklikler.

Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar:

 1. Şikayetler başladığında hemen alınacak “şikayet giderici” (rahatlatıcı) ilaçlar (kısa ve uzun etkili bronş genişleticiler).
 2. Yeni krizlerin gelişmesini önleyen, havayollarındaki iltihabı tedavi eden “koruyucu” ilaçlar (inflamasyonu tedavi edenler).

ASTIMLI HASTALARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN KONULAR ?

 1. Tatile veya uzun süreli bir yere gidiyorsanız planınızı iyi yapınız. Gittiğiniz yerde hastalığınızı arttırabilecek nedenleri dikkate alınız ve ilaçları yanınızda götürünüz. Gerekirse seyahat öncesi doktorunuzla görüşünüz.
 2. Ateşli bir hastalık veya enfeksiyon geçiriyorsanız mutlaka tedavi olunuz. Sizi muayene eden doktora astımlı olduğunuzu veya allerjik hastalığınızın olduğunu mutlaka bildiriniz. Grip gibi basit sayılan hastalıklar sonrasında bile ağır astım krizlerinin görülebileceği unutulmamalıdır.
 3. Hastalığınızın eğer allerjik olduğu tespit edilmiş ise öncelikle yapılması gereken o allerjenlerden mümkün olduğunca kaçınmaktır. Ayrıca astım tanısı konulan bireylerin evlerinde sigara içiliyorsa, bunun bırakılması hastalık belirtilerinin gelişmesini azaltabilir. Bu nedenle evinizde sigara içmeyin ve evinize gelenlere sigara içirtmeyin.

GENEL BİLGİLER
Astım ilaçları güvenli midir?

– Astım ilaçları genellikle tedavi edilmemiş ya da yetersiz tedavi edilmiş astımdan daha güvenlidir.

– Astım ilaçlarına karşı halk arasında yanlış inançlar vardır (ciğerleri şişirmesi vs). Tedavi edilmemiş astımın vücudumuza ve ailemize zararı, kullanılan ilaçların hafif yan etkileri ile kıyaslandığında yüzlerce kat daha fazladır.

Egzersizi bırakmalı mıyız ?

– Astımlı hastaların çoğunda egzersiz yaptıklarında belirtiler ortaya çıkar. Egzersizle ortaya çıkan astımı olanların egzersiz öncesi rahatlatıcı bir astım ilacı kullanması belirtileri büyük ölçüde engelleyecektir. Astımlı hastalara önerilen spor alanları yürüyüş ve yüzmedir.

Astım hastalığı tedavi ile geçer mi ?

– Astım hastalığı birkaç kutu ilaç ile hiçbir zaman geçmez. Hastalık tekrarlayan karaktere sahiptir. Yukarıda anlatılan nedenler ile karşılaştığınızda hastalığınız aktif hale gelebilir. Bu nedenle doktorunuzun uygun göreceği veya sizin ihtiyaç hissettiğiniz sıklıklarda doktorunuz ile irtibata geçmenizi önemle bildiririz.

 

 

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Ediniz

Astımla İlgili İlginç Soru ve Cevapları

  Astım ile İlgili Sorular ve Cevapları Astımla ilgili akla gelen ilginç sorular ve cevapları …