Ana Sayfa / KONULAR / ÇALIŞANLAR, İŞTE SİZE YEMEK YAPMA TİYOLARI

ÇALIŞANLAR, İŞTE SİZE YEMEK YAPMA TİYOLARI

Yemek Yapma Çilesi veya Zorluğu

Çalışana yemek yapmak gerçekten zor. Eşlerin her ikisi de çalışıyorsa eğer bâzen “iş dönüşü yemek hazırlama” düşünce anlamında bir felâket. Felâket diyorum, çünkü evin erkeği eşi çalışsa bile akşamları eve gelince yerleşiyor hemen koltuğa. Bir elinde televizyon kumandası ağzında ise “Hanııııım yemek ne zaman olacak?”sorusu. Cicim ayları geçmedi ise daha evin hanımı hâlâ çok neşeli. Eğer cicim ayları geçmiş veya geçmeye başladı ise bir bilebilseniz içindeki kopan fırtınaları. “Ben de çalışıyorum, ben de eve para getiriyorum, hem evde hem de iş yerinde çalışıyorum, ne olacak benim durumum?” soruları. Hayatı biraz kolaylaştırmak gerek. En azından kolaylaştırmak için biraz gayret. İşte size bazı ipuçları. İpuçları derken çocuk sahibi olmayan çalışan iki kişi için demekteyim;

İşe gidenler için belki sabah kahvaltıları evde yapılmaz gibi. En azından tost benzeri hızlı ve kolay doyumluklar hazırlamak gerek. Hepten aç gidilirse eğer evden bâzen baş dönmesi, bâzen mide bulantıları ve tansiyon düşmesi.  O nedenle en azından bir iki yudum bir şey yiyip evden çıkmak gerek. Yediğiniz kuru ekmek bile olsa bir şeyler yemek. Mide asidi biraz yemekle karşılaşmalı ve kan şekeri az da olsa yükselmeli. 

Size burada özellikle her iki eşinde çalıştığı âilelere bazı kolaylıklar;

Sabah kahvaltıları: Özellikle hafta sonları açık büfeye konulabilecekler; Ekmek, simit,domates, biber, salatalık, salça, reçel, bal, zeytin, peynir, tereyağı, haşlama yumurta, omlet, sucuklu yumurta, salamlı yumurta, sosis, yumurtalı ekmek,patates kızartması, patates kızartmalı yumurta, krep. 20 çeşit oldu yeter gibi.Hepsini koymanıza gerek yok, seçin beğenin içinden. İnanın ki sâdece simit,peynir, domates, biber ve biraz omlet bile yeter doymaya. Hani doymayanları doyurmak için yazıyorum burada anlayın lütfen. Aslında cicim ayları bitmedi ise eşler herhalde birbirlerine bakarlar sabah kahvaltısında sofraya değil. Beş iş günün sonrası birbirlerine hasret eşler ve kahvaltı sofrasında. Cicim aylarım geçti diyorsanız eğer ne diyeyim geçirmeseydiniz veya uzatsaydınız uzatabildiğiniz kadar!  

Pazartesi günü: Pazar gününden yemekler yapın ve dolapta muhafaza edin. Pazartesi akşamı sâdece bunları ısıtarak yiyin. Hem zamandan tasarruf, hem de üşengeçlikten.Pazardan neler yapıp dolaba atabilirim? Veya “Derin dondurucuma neler atılıp hafta içi çıkartılıp yenilebilir? Derseniz eğer işte kısaca biraz tiyolar sizlere;  Her çeşit çorba, pilav, köfte,kadınbudu köfte, şinitzel, fileto tavuklar, tavuk ve et yemekleri, kavurma,bazı sebze yemekleri vs.

Salı günü:Akşam yemeğiniz kahvaltı olsun ne dersiniz. 20 çeşit açık büfeden seçin. Hem hazırlaması kolay hem de toparlaması. Hani az yukarıda yazıldığı gibi. 

Çarşamba günü:Buzdolabında muhafaza ettiğiniz yemeklerden menü yapın kendinize. Hem de hangisini isterseniz onu. Yani bir çeşit yemek, bir çeşit pilav, bir çeşit çorba. Yanına biraz yoğurt koyun, biraz da turşu ve alın size 5 çeşit sofrada ziyafet.

Perşembe günü: Kahvaltıya buyrun lütfen!

Cuma günü: Buzdolabında muhafaza ettiğiniz yemeklerden menü yapın kendinize.

Cumartesi ve Pazar günleri: Tamamen size ve sevgili eşinize kalmış. Ne isterseniz onu pişirin ve yiyin.

Her güne olabilecekler:

-İster hazır çorba, ister derin dondurucuya önceden koyduğunuz çorbalardan her akşam yemeğine bir tabak koyarsanız hem çeşit olur hem de zenginlik.

-Stoklardan pilav çıkarıp sofraya sık sık koyabilirsiniz. Eğer bunu ısıtmak zor oluyor derseniz eğer Mikro Dalga Fırın’a mutlaka gereksinim var bilesiniz.

-Yine her güne olmak üzere; salata, yoğurt, ayran, gazozlar, turşu olabilir unutmayın. Ayrıca markette satılan közlenmiş kırmızıbiber konservesi, patlıcan közlemesi. Ayrıca biraz helva da sofraya konulabilir. Yemekler yağlı ise biraz mideyi bastırır, hem de tatlı isteyene biraz da tatlı olur.  Alın size her güne olabilecek 8 adet yiyecek.  Bunca yiyecekler varken of, puf yapanlara ancak doyma duâ’sı yapmak gerek. 

Dışarıdan alınabilecekler:

Güvendiğiniz yerlerden olmak şartıyla;

-Hazır kızarmış tavuklar, lahmâcun, ekonomik pizzalar’ı ayın belli günlerinde sofranıza eklemeyi unutmayın. Gerçekten pahalı değiller. En azından ekonomik âile boyları…

-Konserve bezelye, bamya vs. Hem kolayca yemeği yapılır hem de vitamin depoları.

-Bazı akşamlar yemek yerine ağırlıklı olarak âile boyu çiğ köfte ve dürümü. Gerçekten nefis gibi.

Derin dondurucuya bolca sigortalık yiyecekler koyun her zaman. Köfte, et yemeği,tavuk kızartması, dolmalıklar, pilav, sigara böreği, vs. Derin dondurucuya neler konunca özellikleri kaybolmuyor öğrenin lütfen.  Bazı yemeklerin lezzeti kayboluyor yoksa.

Evdeki kişilere yetecek kadar yemekleri saklama poşetlerine koyup öyle koyun dolaba lütfen. Derin dondurucuya koyarken mümkün ise sâdece siz görün. Evdekiler her zaman taze zannetsinler. Her zaman taze yemek bulundurmanın sırı bozulmasın yoksa. Yoksa size laf atan bazı kişiler olur kalp kırarcasına. Belki eşiniz,belki Kayınvâlideniz, belki de diğer kişilerden birileri. İşin püf noktası bu yaptıklarınız bilinmesin ve görünmesin size tavsiyemiz.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Ediniz

LATEKS ALLERJİSİ

Lateks allerjisi Lateks, doğal lastik (diğer adıyla kauçuk) olarak tanımlanır. Afrika ve Güneydoğu Asya’da yetişen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir